S-Omeperasin40 |Esomeperasol | اس-امپراسین ۴۰

اس امپراسین ۴۰ به عنوان گرانول های آنتریک کوتد خوراکی درون کپسول می باشد. اس امپراسین ازجمله های مهار کننده بمب پروتون و اسید معده است. همچنین به درمان بازگشت محتویات معده به مری (ریفلاکس) کمک فراوانی می کند. از دیگر کاربرد های دارو اس امپراسین می توان موارد زیر را نام برد:

حفظ درمان التهاب مری فرساینده بهبود یافته

درمان بیماری بازگشت محتویات معده به مری علائم دار

درمان زخم های اثنی عشر ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری

کاهش خطر ابتلا به زخم معده مرتبط با NSAID

 

ریفلاکس معده چیست و چه زمانی می گوییم به آن مبتلا شده ایم؟

هنگامی که اسید و سایر مواد درون معده از دریچه پایینی مری به مری باز می گردد، می گوییم ریفلاکس معده رخ داده است. نام عامیانه آن که در میان مردم بیشتر استفاده می شود ترش کردن معده است. ریفلاکس معده هنگامی اتفاق می افتد که شیره معده که حاوی اسید است به مری باز گردد. عضله های دریچه پایینی مری به صورت حلقه است که در ابتدای معده و انتهای مری قرار دارد. در صورتی که این دریچه ضعیف عمل کند یا آسیب دیده باشد، نمی تواند پس از ورود غذا به معده بسته شود. در نتیجه، غذا به مری باز می گردد. که به آن ریفلاکس معده می گویند. اگر عمل ریفلاکس معده بیش از دو بار در هفته صورت گیرد، فرد به احتمال بسیار زیاد به بیماری ریفلاکس معده به مری مبتلا شده است.

از جمله علایم این بیماری، احساس سوزش در قفسه سینه است. البته که علایم در هر فردی با توجه به اینکه کدام اندام تحت تاثیر اسید قرار می گیرد متفاوت است. برخی از آن ها عبارتند از:
– سوزش سر دل که ممکن است به گلو نیز برسد.
– احساس مزه تلخی و یا ترشی در گلو، گاهی ممکن است قسمتی از مواد موجود در معده نیز به دهان بیمار باز گردد.
– سوء هاضمه.
– به ندرت، اشکال در بلع که گاهاً در تنفس فرد نیز اختلال ایجاد می‌کند.
– گلو‌ درد، سکسکه شدید یا استفراغ.

زخم معده، علل و علائم آن

دو نوع زخم گوارشی وجود دارد که شایع ترین علت به وجود آمدن آنها عفونت با هلیکوباکتر پیلوری یا مصرف درازمدت داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپیرین است. این زخم ها باز بوده و در سطح معده یا بخش های ابتدایی روده باریک که به دوازده شناخته می شود ایجاد می شوند. در صورت عدم درمان به موقع آن، عفونت، خونریزی و التهاب در زخم را در پی خواهد داشت.
رایج ترین نشانه این دو نوع زخم، درد معده به صورت شدید یا خفیف است. البته استرس و غذاهای پر ادویه باعث تشدید این علایم می شود. این درد ها موقتی بوده و هنگامی که معده خالی باشد شدید تر می شود. از دیگر علایم زخم معده می توان به، نفخ، تهوع، استفراغ، کاهش وزن بدون دلیل مشخص ،مدفوع تیره و سیاه‌رنگ، سرگیجه، سختی تنفس، احساس خستگی بی‌دلیل، رنگ‌پریدگی پوست، استفراغی که دارای ذرات خونی است و دل‌درد شدید اشاره کرد. توجه شود که در هنگام شدت یافتن درد معده باید به پزشک مراجعه کرد، چرا که می تواند باعث خونریزی روده و معده شود. از جمله دیگر داروهایی که پزشک برای پیشگیری و یا کمک به درمان زخم معده استفاده می کند، قرص و یا کپسول امپراسین 20 میلی گرم است.مقدار مصرف هر دارو را پزشک معین می نماید. اما مقدار مصرف معمول دارو در بالغین به شرح ذیل است:

درمان بیماری بازگشت محتویات معده به مری: ۲۰ یا ۴۰ میلی گرم یکبار در روز به مدت ۴ تا ۸ هفته است. در صورت عدم بهبودی طی ۴ تا ۸ هفته اول درمان، پزشک ممکن است مصرف دارو را به مدت ۴ تا ۸ هفته دیگر نیز تجویز نماید.
– کودکان ۱۲ تا ۱۷ سال : ۲۰ یا ۴۰ میلی گرم یک بار در روز حداکثر به مدت ۸ هفته.
– کودکان زیر ۱۲ سال: بی خطری و کارآیی مصرف این دارو برای درمان کوتاه مدت بیماری برگشت محتویات معده به مری ثابت نشده است.

موارد منع مصرف:

در صورت داشتن سابقه ی حساسیت به اس امپرازول، امپرازول و یا مشتقات بنزیمیدازول ها و همچنین اختلال عملکرد کبد مصرف این دارو توصیه نمی شود جز در مواقع خاص که  پزشک شما آن را تشخیص دهد.

هشدار و احتیاط ها

هشدارها و احتياطات مصرف:

– توجه داشته باشد که در صورت مصرف بیش از مقدار توصیه شده حتما به پزشک مراجعه کنید.

– این دارو را حداقل یک ساعت قبل از غذا میل نمایید.
– کپسول را به طور کامل ببلعید و از خرد کردن، شکستن، جویدن یا باز کردن آن خودداری نمایید. اگر بیمار توانایی در بلع كامل کپسول را ندارد، کپسول را باز نموده، محتویات آن را با مقداری آب، آب سیب، آب پرتقال یا ماست مخلوط کرده و بلافاصله میل نمایید. از جویدن و خرد کردن محتویات کپسول خودداری نمایید.
– طول دوره درمان را کامل کنید.
– با توصیه دکتر امکان تغییر از داروی تزریقی به کپسول وجود دارد.
– در صورتی که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را میل کنید. ولی اگر تقریبا زمان نوبت مصرف بعدی فرا رسیده باشد، نوبت مصرف نشده را فراموش کرده و برنامه عادی مصرف دارو را ادامه بدهید. از دو برابر کردن مقدار دارو خودداری کنید.
– جهت کنترل پیشرفت درمان مراجعه ی منظم به پزشک در حین مصرف دارو می بایست صورت گیرد.
– در صورت اسهال شدید در طول مصرف این دارو همزمان با مصرف آموکسی سیلین و کلاریترومایسین، آنرا به پزشک خود گزارش دهید.
– دارو را پس از سپری شدن تاریخ انقضاء که بر روی جعبه آن نوشته شده است، مصرف نکنید.
– دارو را دور از دسترس و دید اطفال نگهداری کنید.
– پس از هر بار مصرف در بطری را محکم ببندید.

تداخلات دارویی:

در اینجا تنها بخشی از داروهایی که با مصرف همزمان اس امپرازول تداخل دارند نوشته شده است. اگرچه اس امپراسین به وسیله مهار ترشح اسید معده می تواند میزان دارو در خون تمام داروهایی که جذب آنها وابسته به pH است را تحت تاثیر قرار دهد. لذا پیش از مصرف این دارو پزشک خود را از تمامی اقلام داروهای مصرفی تان آگاه نمایید:
– آموکسی سیلین یا کلاریترومایسین: مصرف همزمان اس امپرازول با این داروها، موجب افزایش غلظت پلاسمایی اس امپرازول و ۱۴-هیدروکسی کلاریترومایسین می شود.
– کتوکونازول یا نمک های آهن یا دیگوکسین: مصرف اس امپراسین باعث افزایش pH دستگاه گوارش می گردد و ممکن است با جذب این داروها تداخل نماید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

– اس امپراسین از نظر رده بندی مصرف در بارداری در دسته ی B قرار دارد. این بدین معناست که تاکنون مطالعات کافی و به خوبی کنترل شده ای در زمینه ی مصرف این دارو در این دوران انجام نشده است. لذا مصرف این دارو در دوران بارداری می بایست تنها با تجویز پزشک شما صورت گیرد.

– ترشح اس امپراسین در شیر مادر تاکنون مشخص نشده است. به دلیل احتمال ورود دارو به شیر مادر و بروز عوارض ناخواسته جدی در کودکان شیرخوار، مصرف آن می بایستی با نظر پزشک شما صورت بگیرد.

شرایط نگهداری:

اس امپراسین را در دمای ۳۰ درجه سانتی گراد و دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.