FDA به واکسن های کرونا درباره اثر جانبی نادر قلب مرتبط هشدار می دهد

FDA به واکسن های کرونا درباره اثر جانبی نادر قلب مرتبط هشدار می دهد

در این مقاله قصد داریم با رابطه واکسن کرونا با ناراحتی قلبی آشنا شویم، پس با سینامگ همراه باشید:

دانشمندان می گویند پس از بررسی اطلاعات مربوط به موارد میوکاردیت و پریکاردیت در افرادی که با واکسن کرونا واکسینه شده اند ، هنوز مزایای آن بیشتر از خطرات آن است.
میوکاردیت التهاب عضله قلب است، در حالی که پریکاردیت التهاب کیسه دو لایه اطراف قلب است.
این شرایط همچنین می تواند پس از سایر عفونت های ویروسی به طور طبیعی رخ دهد، اما موارد در افراد واکسینه شده با واکسن کرونا از نظر تعداد کمی بیشتر از حد متوسط بود.

دانشمندان آمریکایی در ۲۳ ژوئن گفتند که “احتمالاً” ارتباطی بین واکسن های کووید ۱۹ و خطر بالاتر التهاب نادر قلب در بزرگسالان و جوانان وجود دارد.

اعضای کمیته مشاوره واکسن مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری گفتند که هنوز هم مزایای واکسن ها بیشتر از خطرات است. آنها واکسیناسیون را برای همه آمریکایی های ۱۲ سال به بالا توصیه می کنند.

کمیته مشورتی CDC در مورد روشهای ایمن سازی داده های مربوط به بیش از ۱۲۰۰ مورد میوکاردیت یا پریکاردیت را در آمریکایی ها پس از واکسیناسیون با واکسن فایزر یا مدرنا بررسی کرد.

 

 

عوارض جانبی چه هستند؟

به گزارش نیویورک تایمز، پزشکان در چین دریافتند که با گسترش نوع دلتا در سراسر کشور ، افراد علائم متفاوت و شدید تری نسبت به آنچه در اوایل بیماری همه گیر گزارش شده است، دارند.

تب رایج است و سطح ویروس در بدن بالاتر از آنچه در طی همه گیری دیده می شد، افزایش می یابد و افراد بیشتری در عرض ۳ یا ۴ روز به شدت بیمار می شوند.

در انگلستان که نوع دلتا ۹۱ درصد موارد جدید را تشکیل می دهد ، یک مطالعه نشان داد که بیشترین علائم گزارش شده سردرد ، گلودرد و آبریزش بینی است.

برای افراد جوان ، این ممکن است فقط یک سرماخوردگی بد باشد. اما آنها هنوز هم می توانند ویروس را به دیگران که بیشتر در معرض خطر بیماری شدید هستند، از جمله افرادی که هنوز واکسینه نشده اند، منتقل کنند.

حتی افراد مبتلا به عفونت بدون علامت نیز می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند.

با جمع آوری اطلاعات بیشتر دانشمندان، تصویر واضح تری از علایم دلتا به دست می آورند

افراد باید برای سایر علائم عفونت ویروس کرونا هشدار داشته باشند، مانند سرفه، تنگی نفس، سردرد، خستگی و یا از دست دادن حس چشایی یا بویایی.

عوارض جانبی چه هستند؟

میوکاردیت التهاب عضله قلب است ، در حالی که پریکاردیت التهاب کیسه دو لایه اطراف قلب است.

علائم گزارش شده شامل درد قفسه سینه و دشواری تنفس بود که به طور معمول در طی یک هفته پس از واکسیناسیون شروع شد. بیماران همچنین الکتروکاردیوگرام غیرطبیعی و نتایج آزمایش خون را نشان دادند.

دکتر پراناو پاتل ، رئیس قلب و قلب و قلب و عروق مداخله گر با UCI Health ، می گوید میوکاردیت و پریکاردیت می توانند به طور طبیعی به دلیل ویروس و سایر عفونت ها ایجاد شوند.

وی گفت: “اما میزان مشاهده شده پس از واكسن اندكی بیشتر از آن است كه برای افراد جوان انتظار می رود.” “این همان چیزی است که باعث شد CDC با دقت بیشتری به این موضوع نگاه کند.”

بیشتر موارد گزارش شده به CDC در افراد زیر ۳۰ سال به ویژه مردان و بعد از دوز دوم اتفاق افتاده است. محققان نمی دانند چرا.

با این حال، این عارضه جانبی واکسیناسیون غیر معمول است.

در افراد ۱۲ تا ۳۹ ساله ، التهاب قلب با سرعت ۱۲.۶مورد در هر میلیون دوز تجویز شده رخ داده است. میزان بعد از اولین دوز ۴.۴ مورد در هر میلیون دوز تجویز شده بود.

هر دو میزان طی ۲۱ روز پس از واکسیناسیون اندازه گیری شد.

این میزان در بین افرادی که واکسن مدرنا دریافت کرده اند در مقایسه با فایزر بالاتر بود.

مقامات بهداشتی در وزارت دفاع ایالات متحده و اسرائیل موارد مشابه میوکاردیت یا پریکاردیت را در مردان جوان پس از واکسیناسیون با واکسن گزارش کرده اند.


پاتل می گوید از آنجا که احتمال التهاب قلب بسیار کم است، CDC هنوز به همه افراد ۱۲ ساله و بالاتر واکسن کرونا توصیه می کند.

با این حال، اگر فردی بعد از اولین دوز واکسن به میوکاردیت یا پریکاردیت مبتلا شود ، آژانس توصیه می کند که دوز دوم وی به تأخیر بیفتد.

هنگامی که قلب آنها به طور کامل بهبود یافت، دوز دوم واکسن mRNA را می توان تحت شرایط خاص در نظر گرفت.

سازمان غذا و دارو (FDA) به واکسن های کرونا مجاز در ایالات متحده هشدار داده و اضافه می کند که موارد التهاب قلب نادر است اما یک اثر جانبی بالقوه واکسن است.

 

موارد بیشتر در افراد جوان و بعد از دوز دوم وجود دارد

تاکنون، هزار و ۲۲۶ مورد میوکاردیت یا پریکاردیت به سیستم نظارت بر ایمنی واکسن CDC گزارش شده است.

طبق اطلاعات ارائه شده در جلسه ، این ۳۱۸ میلیون دوز واکسن است که از ۲۱ ژوئن در ایالات متحده تجویز شده است.

از موارد گزارش شده ، ۴۸۴ مورد در افراد ۱۲ تا ۲۹ ساله رخ داده است. مقامات بهداشتی هنوز برای تأیید برخی از این موارد تحقیق می کنند.

از بین موارد تایید شده در افراد جوان ، ۳۰۹ نفر در بیمارستان بستری شدند. این آژانس گفت که از ۱۱ ژوئن ، تنها ۹ نفر هنوز در بیمارستان بستری شده اند که ۲ نفر آنها تحت مراقبت های ویژه هستند.

حدود ۸۱ درصد از کسانی که از بیمارستان مرخص شده اند، در زمان تهیه گزارش از علائم بهبود یافته بودند.

هیچ مرگی با این شرایط مربوط به واکسن همراه نبوده است.

دکتر متیو استر از CDC به کمیته گفت، در مقایسه با میوکاردیت که به واکسن ارتباطی ندارد، مواردی که پس از واکسیناسیون کرونا رخ داده اند خفیف تر بوده و مدت زمان آنها کوتاه تر و حداقل درمان لازم است.

به همین ترتیب، دکتر مایکل چان، متخصص قلب و عروق مداخله ای در بیمارستان پراویدنس سنت جوزف در اورنج ، کالیفرنیا ، می گوید که بیشتر موارد میوکاردیت پس از واکسیناسیون کرونا که در بیمارستان خود دیده است، خفیف بوده است.

وی گفت، “این كودكان به شدت با میوكاردیت درگیر نشده اند ،” مانند برخی از بیمارانی كه من با میوكاردیت ویروسی فصلی دیده ام. “

این بیماران برای حمایت از فشار خون یا درمان ریتم قلب غیر طبیعی به داروهایی نیاز نداشتند. در عوض به آنها داروی ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن داده شد.

بعد از آن، “درد قفسه سینه آنها بعد از یك یا دو روز برطرف شد، آزمایشات عضله قلب به سمت نرمال رفت و ترشح شدند.”

 

نتیجه گیری

مقامات در جلسه CDC گفتند که هشدارها در مورد خطر احتمالی میوکاردیت و پریکاردیت باید به برگه های ارائه شده به متخصصان مراقبت های بهداشتی و دریافت کنندگان واکسن اضافه شود.

راشل والنسکی، مدیر CDC ، و دیگران در بیانیه نوشتند: “واقعیت ها روشن است: یک عارضه جانبی بسیار نادر است و فقط تعداد بسیار کمی از افراد پس از واکسیناسیون آن را تجربه می کنند.”

“مهم این است که ، برای جوانانی که این کار را می کنند ، بیشتر موارد خفیف است و افراد اغلب به تنهایی یا با حداقل درمان بهبود می یابند. علاوه بر این ، ما می دانیم که در صورت ابتلا به کرونا میوکاردیت و پریکاردیت بسیار شایع تر است و خطرات قلب در اثر عفونت COVID-19 شدیدتر است. “

چان می گوید از آنجا که بعید است ویروس کرونا به این زودی از بین برود ، واکسیناسیون خصوصاً با انتشار سریع نوع دلتا همچنان مهم است.

وی گفت: “من شدیداً مردم را تشویق می كنم كه در اولین فرصت واكسن بزنند.” “واکسیناسیون برای جلوگیری از جهش های بعدی ویروس در انواع حتی کشنده COVID-19 در آینده بسیار مهم است.”

منبع

www.healthline.com

 

 

آنچه که خواهید خواند

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x