تخفیفات محصولات بهداشتی با عضویت در ”سینامگ”

15% تا 70% تخفیف ویژه مشترکین از داروخانه آنلاین داروچی

علل اسهال در نوزادان و کودکان و راه های درمان آن چیست؟

علل اسهال در نوزادان و کودکان و راه های درمان آن چیست؟

در این مقاله میخواهیم با علل اسهال نوزادان و روش های جلوگیری از آن آشنا شویم، پس با سینا مگ همراه باشید:

اسهال چیزی است که ترجیح می دهیم با آن روبرو نشویم – حتی اگر این اتفاق برای نوزادان کوچک بیفتد. اما اسهال برای همه – هر چند وقت یک بار – اتفاق می افتد و مطمئناً نوزادان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

اسهال گاه به گاه نوزاد بسیار شایع است (و بسیار طبیعی است!). کوچولوی جدید شما تازه شروع به کشف غذا می کند و به هضم کردن آن عادت می کند. اما اسهال بیش از حد می تواند منجر به اتلاف بیش از حد آب برای یک نوزاد کوچک شود.

در اینجا باید در مورد اسهال نوزادتان و زمان تماس با پزشک متخصص اطفال اطلاع داشته باشید.

مدفوع معمولی کودک به چه شکلی است؟

هیچ پاسخی در مورد شکل مدفوع نوزاد وجود ندارد. باز کردن پوشک ممکن است رنگین کمان رنگ و بافت را نشان دهد. این به این دلیل است که نوزادان در سنین و مراحل مختلف می توانند انواع مختلف مدفوع آبکی یا اسهال داشته باشند.

در حقیقت، حتی یک نمودار رنگی نیز وجود دارد که به والدین و مراقبان کمک می کند بفهمند که اوضاع یک بچه به چه صورتی است. یک قانون کلی برای این موضوع: هر رنگ خاکی کاملاً خوب است!

اولین مدفوع نوزاد تازه متولد شده شما مکونیوم نام دارد و حتی بوی بدی هم ندارد. این به این دلیل است که در حقیقت مدفوع نیست، بلکه فقط روشی است برای پاکسازی روده کودک از مایعاتی که در رحم مادر وجود داشته است.

رنگ مدفوع مکونیوم سیاه تا سبز است و به نظر چرب یا قیر مانند می رسد. ممکن است مقدار کمی از آن در یکی دو روز اول با مدفوع عادی مخلوط باشد.

بعد از چند روز، دستشویی کودک شما به رنگ خردل زرد تبدیل می شود. ممکن است آبکی و سست باشد، اما هنوز اسهال نیست مگر اینکه کودک شما بیش از حد طبیعی دفع کند.

اسهال نوزاد به چه صورتی است؟

نوزادان تازه متولد شده معمولاً مدفوع آن ها پوک و حالت له بودن دارند، به خصوص اگر فقط از شیر مادر تغذیه کنند. آنها همچنین مقدار زیادی دستشویی می کنند – گاهی اوقات چندین بار در روز. بنابراین تشخیص اینکه آیا آنها اسهال دارند یا خیر ممکن است دشوار باشد.

با این حال ، اگر نوزاد شما دفع بسیار آبکی یا بزرگتر دارد – حتی ممکن است از پوشک آنها خارج شود – و بیشتر از حد معمول است، در این صورت اسهال دارند.

اگر نوزاد شما تا حدی یا کاملاً با شیر خشک تغذیه می شود، ممکن است دفع شل کمتری داشته باشد. شیر خشک معمولاً منافذ سفت تری به نوزاد می دهد که رنگ آن برنز روشن است. اسهال در نوزادان تغذیه شده با شیر خشک همچنان کمی آبکی خواهد بود ، اگرچه رنگ آن می تواند دقیقاً مانند دفع طبیعی باشد.

علل اسهال در نوزادان | سینا مگ

علل اسهال نوزاد

دلایل زیادی برای اسهال نوزاد وجود دارد. بیشتر این موارد شایع است و خود به خود از بین می رود. اسهال نوزاد معمولاً مدت زیادی طول نمی کشد.

در موارد نادر، ممکن است اسهال نشانه این باشد که مشکلی در سلامتش وجود دارد و ممکن است نوزاد شما به درمان نیاز داشته باشد.

علل اسهال در نوزادان شیر خوار

یک مطالعه پزشکی بر روی ۱۵۰ نوزاد نشان داد نوزادانی که فقط از شیر مادر تغذیه می کنند اسهال کمتری نسبت به نوزادانی دارند که به طور جزئی یا کامل از شیر خشک تغذیه می شوند. حدود ۲۷ درصد از شیرخواران اغلب به اسهال مبتلا می شوند در حالی که تقریباً ۷۲ درصد از نوزادانی که فقط شیر خشک داشتند اغلب به اسهال مبتلا می شدند.

هنوز دلایل زیادی وجود دارد که نوزاد شما ممکن است دچار این عارضه شود حتی اگر به او شیر می دهید. این شامل:

تغییر در رژیم غذایی مادر

اگر به نوزاد خود شیر می دهید ، تغییر در رژیم غذایی می تواند باعث ایجاد اسهال در نوزاد شما شود. به عنوان مثال، اگر یک شب غذای پرادویه یا دسر قندی بخورید، ممکن است شیر مادر تغییر کند. این امر می تواند باعث شکم نوزاد شما حساس شود و خیلی سریع منجر به اسهال شود.

داروها

اگر مادران از داروهایی مانند آنتی بیوتیک استفاده می کنند، این داروها می توانند وارد شیر مادر شوند و باعث اسهال در نوزاد آن ها می شود. برخی از مکمل های غذایی مانند ویتامین ها و پودرهای پروتئین نیز ممکن است با شیر مادر ترکیب شود و شکم نوزاد را تحریک کنند.

در حالی که مادر شیر می دهد، تصور خیلی از مادر ها این است که تقریباً هر چیزی که می تواند باعث تغییر در شیر مادر شود، ایمن است. حتی یک تغییر کوچک نیز می تواند باعث ایجاد اسهال در شکم های حساس نوزادان شود، هرچند معمول نیست که این اتفاق خیلی زود رخ دهد.

علل در نوزادان شیر خوار و شیر خشکی

اشکال معده: اگر کودک شما ناگهان دچار اسهال شود، ممکن است دچار “اشکال معده” شود. آنفلوانزای معده و ورم معده و روده نیز نامیده می شود، اشکال معده مقصر اصلی اسهال در نوزاد است. همچنین می تواند علائم دیگری مانند استفراغ و تب خفیف ایجاد کند.

اگر کودک شما دچار اشکال معده شده باشد، ممکن است در طی یک دوره ۲۴ ساعته چندین بار دچار اسهال و سایر علائم شود. این بیماری شایع کودک معمولاً به همان سرعتی که شروع شده به خودی خود برطرف می شود.

بچه های تحت درمان پزشکی

کودک کوچک شما در صورت کمبود هوا ممکن است گاهی اوقات به دارو نیاز داشته باشد. برخی از داروها می توانند روده کودک شما را شل کرده و باعث اسهال شوند. این داروها شامل آنتی بیوتیک برای عفونت های باکتریایی و داروهایی برای عفونت انگلی است.

حتی ممکن است برخی از نوزادان، به ضد تب و داروهای ضد درد حساس باشند.

تغییر در رژیم غذایی کودک شما

تا زمانی که کودک شما در حدود ۶ ماهگی است ، آنها احتمالاً علاقه زیادی به آنچه می خورید دارند. و به احتمال زیاد آماده هستید تا آنها را با غذاهای جامد آشنا کنید. این تغییر در رژیم غذایی می تواند آچار را به سیستم هضم کودک بیندازد.

شکم کودک ممکن است مدتی طول بکشد تا دنده ها از هضم شیر مادر یا شیر خشک به کار با غذاهای جدید و جامد علاوه بر این تغییر کند. این مسئله می تواند منجر به اسهال شود تا زمانی که سکسکه هضم نرم شود.

دلایل دیگر در نوزادانی که از شیر خشک استفاده می کنند

ترکیبات فرمول اضافه شده است
استفاده از فرمول خاص یا تغییر در فرمول ها می تواند باعث اسهال در نوزادان شود. بعضی از نوزادان هضم بسیاری از فرمول ها برایشان دشوارتر است، هرچند که این امر غیر معمول است و ممکن است کمی طول بکشد تا به فرمول جدیدی عادت کنند. این می تواند منجر به گرفتگی شکم ، گاز روده و اسهال شود.

آلرژی یا عدم تحمل شیر

آلرژی به شیر و عدم تحمل شیر دو چیز متفاوت هستند، اما هر دو ممکن است گاهی اوقات باعث اسهال در نوزادان شوند. با این حال، آلرژی غیر معمول است. فقط حدود ۷ درصد از نوزادان زیر ۱ سال به شیر گاو حساسیت دارند.

این نوع آلرژی می تواند بلافاصله پس از تغذیه یا حتی ساعت ها تا چند روز بعد باعث اسهال، استفراغ یا علائم دیگری شود. بیشتر کودکان در حدود ۵ سالگی از این حساسیت رشد می کنند.

عدم تحمل شیر زمانی اتفاق می افتد که معده کودک شما نتواند لاکتوز، قندهای موجود در شیر را هضم کند. کودک شما ممکن است به طور موقت پس از بروز اشکال معده به این مشکل مبتلا شود. کودک شما ممکن است بلافاصله پس از تغذیه دچار اسهال شود حتی اگر قبلا با این نوع شیر خشک خوب بود.

اگر کودک شما با شیرخشک های مشتق شده از شیر مشکل دارد، برچسب مواد مورد نظر را بررسی کنید:
-کازئین
-لاکتوز
-کشک

دلایل نادر برای اسهال کودک

دلایل بسیار نادر اسهال شامل بیماری های جدی است. این علل شایع نیستند اما می توانند باعث اسهال و علائم دیگری شوند که به مدت طولانی ادامه دارد یا در حقیقت از بین نمی روند.

دلایل نادر اسهال کودک عبارتند از:

-عفونت های جدی روده بزرگ (روده) (مانند کولیت شیگلا)
-عفونت کلستریدیوم دیفیسیل
-فیبروز سیستیک
-تومورهای عصبی و غدد درون ریز

اثرات اسهال کودک

اگر کودک شما به خصوص دچار اسهال شده است ، به دنبال عوارض جانبی جدی مانند کمبود آب بدن باشید. این ممکن است گاهی برای نوزادان اتفاق بیفتد زیرا آنها بسیار کوچک هستند. کمبود آب بدن به ویژه اگر کودک شما اسهال داشته باشد و همچنین استفراغ کند یا تب کند ، خطرناک است.

در صورت مشاهده علائم و نشانه های کم آبی بدن در اثر اسهال ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. این شامل:

-دهان خشک
-پوست خشک
-امتناع از غذا دادن
-فقط کمی غذا دادن
-تحریک پذیرتر از حد معمول
-بدون اشک ریختن
-گریه ضعیف
-چشمهای گود رفته
-خواب آلودگی
-راحت بیدار نشدن
-شلختگی
-پوشک خشک به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت

چه موقع با پزشک تماس بگیریم

دو رنگی که مدفوع یا اسهال کودک (و بزرگسالان) هرگز نباید داشته باشند، سفید و قرمز است. اگر این رنگ ها را در پوشک کوچک خود مشاهده کردید ، بلافاصله با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

مدفوع بسیار سبک یا سفید می تواند نشانه وجود مشکل کبدی باشد. اسهال یا دفع شده قرمز می تواند به معنای وجود خونریزی در داخل آن باشد.

همچنین اگر کودک شما دچار اسهال شدید یا بیش از ۱۰ قطره آبکی در روز است با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر کودک شما علائم یا نشانه های بیماری دیگری همراه با این موضوع دارد، تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید. این شامل:

استفراغ زیاد
استفراغ قهری
بثورات پوستی
تب
کاهش وزن
لاغر شدن
مدفوع قرمز یا سفید

نتیجه گیری

اگرچه اسهال کودک می تواند برای شما و کوچولوی شما دردناک باشد، اما معمولاً خود به خود برطرف می شود. بیشتر علل این بیماری در نوزاد نیازی به درمان ندارند. شما می توانید هنگام این عارضه قرص های جوشان او.آر.اس سینا پیشگام را از تمامی داروخانه های معتبر تهیه نمایید.

می توانید نوزاد خود را در خانه راحت و مرطوب نگه دارید تا زمانی که دوره این عارضه سپری شود. در موارد نادر ممکن است اسهال بیش از حد طبیعی طول بکشد. اگر کودک شما دچار اسهال شدید یا تکدد دفع است که بعد از ۲۴ ساعت بهتر نمی شود، با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

 

منبع

https://www.healthline.com

آنچه خواهید خواند

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x