تخفیفات محصولات بهداشتی با عضویت در ”سینامگ”

15% تا 70% تخفیف ویژه مشترکین از داروخانه آنلاین داروچی

خشکی واژن چیست و راه های درمانی آن چیست؟

خشکی واژن چیست و راه های درمانی آن چیست؟

امروز می خواهیم شما را با خشکی واژن آشنا کنیم، پس با سینامگ همراه شوید:

خشکی واژن

خشکی واژن می تواند هر زنی را تحت تأثیر قرار دهد، اما بعد از یائسگی بسیار شایع است و بیش از نیمی از زنان بین سنین ۵۱ تا ۵۰ سال بعد از یائسگی به خشکی واژن مبتلا می شوند. این مقاله به شما کمک می کند تا خشکی واژن، علائم، علل و درمان را درک کنید و به شما این امکان را می دهد با اطمینان به پزشک خود مراجعه کنید. این به شما کمک می کند تا درک کنید که در رنج این بیماری تنها نیستید و شما را ترغیب می کند که اولین قدم ها را در جهت بازیابی اعتماد به نفس جنسی و کیفیت زندگی خود بردارید.

غدد موجود در گردن رحم (دهانه رحم) توسط ترشحاتی که دارند، واژن را نرم و مرطوب نگه می دارد. رطوبت به آرامی از طریق واژن به سمت پایین حرکت می کند، آن را تمیز نگه می دارد و سلول های مرده را از بین می برد. رطوبت واژن کمی اسیدی است و این امر به حفظ ناحیه کمک می کند و از بروز عفونت هایی مانند برفک جلوگیری می کند. کاملاً طبیعی است که اکثریت خانم ها متوجه ترشحات خفیف سفید واژن شوند.

در طی هیجان جنسی، غدد بارتولین (دو غده در ورودی واژن) رطوبت اضافی برای کمک به رابطه جنسی تولید می کنند. با این حال، یک چهارم زنان ۵۰-۵۹ ساله در حین رابطه جنسی دچار خشکی واژن می شوند و ۱۶ درصد آنها درد دارند.

قبل از یائسگی

حدود ۱۷ درصد از زنان ۱۸-۵۰ ساله در حین رابطه جنسی، حتی قبل از یائسگی، با خشکی واژن مشکل دارند. بسیاری از زنان ممکن است در حین رابطه جنسی خشکی واژن را تجربه کنند زیرا ازنظر جنسی تحریک نمی شوند این امر اغلب به دلیل ناکافی بودن در پیش بازی یا دلایل روانی مانند استرس ایجاد می شود. دلایل دیگر خشکی واژن قبل از یائسگی را می توان به محصولات بهداشتی مانند اسپری های زنانه و صابون های خشن، مواد شیمیایی استخر شنا و وان آبگرم و برخی از پودرهای لباسشویی مرتبط دانست. برخی از درمان های دارویی مانند داروهای آلرژی و سرماخوردگی و برخی از داروهای ضد افسردگی نیز می توانند غشای مخاطی ازجمله بافت های واژن را خشک کنند.

چند روش ساده برای روان سازی یک واژن خشک:

روان کننده ها: اینها مشابه بررسی طبیعی هستند و باید دقیقاً قبل از انجام رابطه جنسی در ناحیه اطراف لب (ولو) و واژن قرار گیرند.
مرطوب کننده های واژن: اینها دو تا سه بار در هفته استفاده می شوند و تا سه روز دوام می آورند ، بنابراین لازم نیست قبل از برقراری رابطه جنسی مستقیماً استفاده شوند.

خشکی واژن می تواند یک مشکل شایع در زنان قبل از یائسگی باشد که میزان استروژن کمی دارند، مانند مادران شیرده، کسانی که عمل جراحی رحم انجام داده اند و کسانی که شیمی درمانی کرده اند.

زنان پیش از یائسگی که تخمدان های شان در حین جراحی برداشتن رحم برداشته شده است، به دلیل کاهش هورمون ها، علائم این موضوع از جمله خشکی واژن را تجربه می کنند. این تغییرات در زنانی که تخمدان آنها برداشته شده چشمگیرتر است زیرا باعث می شود که یائسگی به طور ناگهانی اتفاق بیفتد، با این حال، حتی زنانی که به هیسترکتومی احتیاج دارند و تخمدان های آنها دست نخورده باقی می ماند، در نتیجه دچار افت سطح هورمون می شوند.

تغییرات هورمونی که زنان به دلیل شیمی درمانی تجربه می کنند نیز بسیار چشمگیر و ناگهانی است و منجر به علائم شدیدتری می شود. شیمی درمانی می تواند به تخمدان آسیب برساند به طوری که دیگر استروژن تولید نمی کند و این باعث می شود میزان ترشحات غدد در واژن تولید شود. کاهش مقادیر استروژن همچنین منجر به نازک تر شدن پوشش واژن و کشش آن می شود.

شما می توانید محصول بایوانرگل فمه  را جهت بهبود خشکی واژن و افزایش اوج لذت جنسی را تحت نظر پزشک مصرف نمایید.

بعد از یائسگی

متوسط سن یائسگی ۵۱ سال است و پس از یائسگی زنان متوجه می شوند که بدن آنها تغییر می کند. تخمدان ها تولید هورمون استروژن زن را متوقف می کنند و سطح آن شروع به کاهش می کند. یکی از علائم اولیه کاهش هورمون استروژن در واژن، کاهش ترشحات غدد داخل رحم در طی فعالیت جنسی است.

بدون تولید استروژن، پوست و بافت های پشتیبانی کننده لب (ولو) و واژن نازک و کشش کمتری دارند و واژن می تواند خشک شود. تقریبا نیمی از زنان پس از یائسگی خشکی واژن را تجربه می کنند.

یائسگی زودرس

حدود یک درصد از زنان یائسگی زودرس را تجربه می کنند (همچنین به آن نارسایی زودرس تخمدان می گویند) – این زمانی است که یائسگی قبل از ۴۰ سالگی آغاز می شود. یائسگی زودرس می تواند برای یک خانم جوان با تغییرات جسمی و عاطفی دشوار، دوران بسیار دشواری باشد.

این موضوع منجر به ناباروری طولانی مدت می شود که از نظر بسیاری از خانم ها جدی ترین و ناراحت کننده ترین پیام یائسگی زودرس است. اما برای زنان فعال خشکی واژن همچنین می تواند در روابط آنها با همسر و زندگی جنسی آنها تأثیر بگذارد.

یک مشکل خاموش

با وجود تعداد زیادی از زنان که مشکلات مربوط به خشکی واژن را تجربه می کنند، هنوز یک مشکل خاموش است که بسیاری از مردم از گفتگو با دوستان و حتی پزشکان در مورد آن خجالت می کشند. فقط یک چهارم زنان مبتلا به این مشکلات در واقع به دنبال درمان هستند.

به یاد داشته باشید، زنان یک سوم از زندگی خود را در دوران یائسگی سپری می کنند و باید اطمینان حاصل کنند که کیفیت زندگی قبل از یائسگی را حفظ می کنند. خشکی واژن نیازی به درمان به عنوان بخشی اجتناب ناپذیر در پیر شدن ندارد – می توان در این زمینه کاری انجام داد.

علائم خشکی واژن

از دست دادن رطوبت (Lubrication) واژن و درد در حین رابطه جنسی: پس از یائسگی، مشکلات و رابطه جنسی دردناک را افزایش می یابد.
نازک شدن پوست اطراف واژن باعث می شود که به راحتی آسیب ببیند. این آسیب اغلب می تواند در حین رابطه جنسی رخ دهد، به خصوص اگر ترشحات غدد ضعیف باشد؛ حتی اصطکاک آرام می تواند باعث درد و ناراحتی شود. مقاربت دردناک می تواند بر کاهش میل جنسی تأثیر بگذارد. تسکین علائم اغلب منجر به افزایش میل جنسی و تحریک می شود.

درد در زمان های دیگر: در بسیاری از موارد خشکی واژن نه تنها باعث درد در هنگام رابطه جنسی می شود بلکه می تواند نشستن، ایستادن، ورزش، ادرار کردن یا حتی کار کردن را ناراحت کند. خشکی واژن می تواند بر زندگی روزمره تأثیر بگذارد، چه زنان از نظر جنسی فعال باشند و چه نباشند. این می تواند بر کیفیت زندگی تأثیر سو بگذارد.

بسیاری از خانم ها نیز متوجه می شوند که انجام اسمیر رحم دردناک تر یا دشوارتر می شود.

تغییر در ظاهر واژن و مجرا: معمول است که واژن متفاوت به نظر  برسد. لابیا (لب ها) بسیار نازک تر می شود.

تغییرات در ترشحات واژن: بسیاری از خانم ها همچنین متوجه می شوند که ترشحات واژن آنها تغییر می کند. این ترشحات ممکن است آبکی تر، بی رنگ و دارای بو متفاوت باشند. در برخی مواقع ممکن است در ناحیه واژن احساس سوزش کنند. این علائم می توانند نگران کننده باشند اما به سادگی به دلیل تغییرات هورمونی است و نشانه ای از موارد جدی تر نیست.

تأثیر عاطفی: خشکی واژن می تواند احساس متفاوت زنان را ایجاد کند. پذیرش تغییرات در بدن دشوار است و درد و ناراحتی ناشی از این بیماری می تواند منجر به کاهش اعتماد به نفس و اعتماد به نفس جنسی شود.

این علائم برای بسیاری از خانم ها می تواند منجر به سردرگمی شود زیرا شبیه علائم برخی بیماری های مقاربتی یا برفک است. برخی از زنانی که به اشتباه تصور می کنند این حمله برفک است، دارو های بدون نسخه خریداری می کنند، که می تواند مشکل را بسیار بدتر کند. از آنجا که این مشکل گاهاً شرم آور است بسیاری از زنان آن را برای خود نگه می دارند و این می تواند زنان را تحت فشار زیادی برای رابطه با شریک زندگی خود قرار دهد، به خصوص اگر آنها احساس کنند قادر به در میان گذاشتن این که چرا علاقه ای به فعالیت جنسی با شریک زندگی خود ندارند نیستند.

مواردی که باید به آن ها فکر کنید اگر از خشکی واژن رنج می برید:

آیا در هنگام رابطه جنسی احساس درد، تحریک، سوزش یا خشکی می کنید؟
آیا در حین یا بعد از رابطه جنسی خونریزی یا لکه بینی دارید؟
آیا وقتی به دنبال پاپ اسمیر خود می روید، سخت تر شده یا ناراحت کننده است؟
آیا ظاهر واژن شما تغییر کرده است؟

کار بعدی چیست

تشخیص اینکه خشکی واژن طبیعی و معمول است اولین قدم برای کمک به خودتان است. مورد بعدی این است که با پزشک خود صحبت کنید، وی می تواند درمانی متناسب با شما را توصیه کند.

درمان خشکی واژن

– استروژن موضعی: این دارو به صورت قرص های کوچک، ژل واژن، کرم های واژن یا حلقه واژینال  است که اغلب با استفاده از اپلیکاتور داخل واژن قرار می گیرند. هر سه ماه یک بار باید حلقه برداشته شود و تعویض شود. خشکی واژن می تواند به خوبی به درمان های محلی استروژن پاسخ دهد، آنها همچنین می توانند به راحتی در ناراحتی و درد در هنگام رابطه جنسی کمک کنند ،PH واژن را اصلاح کنند و باکتری ها را تنظیم کنند. برخلاف اشکال مرسوم HRT، در این روش ها اثرات موضعی هستند و بنابراین خطرات استفاده از آن ها کم تر است.

– DHEA: پساری یک بار در روز حاوی دهیدرواپی آندروسترون.
– اوسپمیفن: یک درمان قرص که دارای اثر استروژن مانند در واژن است، مناسب برای برخی از زنانی که کاندید استروژن واژینال نیستند.
– از صابون های معطر پرهیز کنید.
– برای درمان تحریک پوست از کرم استفاده کنید.
– مواد روان کننده و مرطوب کننده می توانند مفید باشند، به ویژه برای زنانی که مناسب جایگزینی استروژن نیستند.
– زمان بیشتری را در حین رابطه جنسی اختصاص دهید و به غده بارتولین زمان دهید تا حداکثر میزان ترشحات خود را قبل از مقاربت جنسی تولید کند.

نکاتی برای صحبت با پزشک در مورد خشکی واژن

لیستی از انچه در مورد خشکی واژن و موارد دیگر می خواهید تهیه کنید و در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید. 
ابتدا در مورد مهمترین یا سخت ترین سوالات صحبت کنید.
آنچه دکتر به شما گفته را بنویسید.
اگر موردی وجود دارد که نمی فهمید، توضیح بخواهید اگر احساس خجالت کردید برخی از اطلاعات را با خود بنویسید. بحث در مورد مشکلات شرم آور چهره به چهره ممکن است دشوار باشد، اما اگر در اینترنت اطلاعاتی در مورد علائم خود پیدا کردید می توانید از این روش برای توضیح و جلوگیری از برقراری تماس چشمی با پزشک در حین بحث در مورد مشکل استفاده کنید.
اگر هنوز احساس نمی کنید در مورد موضوع اطلاعات جمع کرده، همه آن را بنویسید و آن را به پزشک تحویل دهید.
منتظر نمانید که از شما سوال شود، هرگونه اطلاعاتی که ممکن است با مشکلات شما مرتبط باشد را، از جمله سابقه بیماری، علائم، تاثیری که بر شما دارند، عوامل زندگی که ممکن است در آن موثر باشد و هر دارویی که مصرف می کنید به پزشک بگویید. شما چه راهکار هایی جهت مقابله با خشکی واژن پیشنهاد می کنید؟

نتیجه گیری

خشکی واژن یک مشکل بسیار شایع است و بیش از نیمی از زنان پس از یائسگی را مبتلا می کند، با این حال برخی از زنان ممکن است قبل از یائسگی با مشکلات خشکی واژن روبرو شوند.
این موضوع یک وضعیت دردناک است که می تواند بر کیفیت زندگی و روابط تأثیر بگذارد.
تعدادی از درمان های موثر وجود دارد که می تواند آن  را به راحتی و به طور مثر درمان کند.
این بیماری می تواند یک وضعیت شرم آور باشد اما باید مورد توجه قرار گیرد و ارزش آن را دارد که علائم خود را با دکتر و همچنین شریک زندگی خود در میان بگذارید.

 

منبع:
www.womens-health-concern.org

آنچه خواهید خواند