تخفیفات محصولات بهداشتی با عضویت در ”سینامگ”

15% تا 70% تخفیف ویژه مشترکین از داروخانه آنلاین داروچی

بازدارنده های پمپ پروتون در بدن چگونه کار می کنند؟

بازدارنده های پمپ پروتون چگونه اسید معده را کاهش می دهد؟

در این مقاله قصد داریم شما را با بازدارنده های پمپ پروتون در آشنا کنیم، پس با سینامگ همراه شوید:

درمان بیماری ریفلاکس معده (مری) معمولاً شامل سه مرحله است. دو مرحله اول شامل مصرف داروها و ایجاد تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی است. مرحله سوم جراحی است. جراحی معمولاً فقط به عنوان آخرین راه حل در موارد بسیار شدید GERD که شامل عوارضی است، استفاده می شود.

بیشتر افراد با تنظیم نحوه، زمان و آنچه می خورند از درمان های مرحله اول بهره مند می شوند. با این حال، تنظیم رژیم غذایی و سبک زندگی به تنهایی ممکن است برای برخی از افراد موثر نباشد. در این موارد، پزشکان ممکن است استفاده از داروهایی را که تولید اسید در معده را کند یا متوقف می کنند، توصیه کنند.

مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) یکی از انواع داروها است که می تواند برای کاهش اسید معده و تسکین علائم GERD استفاده شود. سایر داروهایی که می توانند اسید معده اضافی را درمان کنند شامل مسدود کننده های گیرنده H2 مانند فاموتیدین (Pepcid AC) و سایمتیدین (Tagamet) است. با این حال، PPI معمولاً از انسداد گیرنده های H2 موثرتر است و می تواند علائم را در اکثر افرادی که به ریفلاکس مبتلا هستند، کاهش دهد.

بازدارنده های پمپ پروتون در بدن | سینامگ

بازدارنده های پمپ پروتون چگونه کار می کنند؟

PPI با انسداد و کاهش تولید اسید معده کار می کند. این به هر بافت آسیب دیده مری فرصت می دهد تا بهبود یابد.
PPI همچنین به جلوگیری از سوزش معده، احساس سوزش که اغلب همراه با ریفلاکس است، کمک می کند.
PPI یکی از قوی ترین داروها برای تسکین علائم GERD است زیرا حتی مقدار کمی اسید نیز می تواند علائم قابل توجهی ایجاد کند.

PPI به کاهش اسید معده در طی یک دوره چهار تا ۱۲ هفته کمک می کند. این مقدار زمان امکان ترمیم مناسب بافت مری را فراهم می کند. ممکن است PPI نسبت به مسدود کننده گیرنده H2 که معمولاً ظرف یک ساعت شروع به کاهش اسید معده می کند، علائم شما را کاهش دهد. با این حال، کاهش علائم از PPI به طور کلی طولانی تر خواهد بود. بنابراین داروهای PPI بیشتر برای کسانی که به ریفلاکس ریفلاکس مبتلا هستند، مناسب است.

آیا انواع مختلف بازدارنده های پمپ پروتون وجود دارد؟

PPI هم بدون نسخه و هم با نسخه پزشک در دسترس است. PPI بدون نسخه شامل:

لانسوپرازول
امپرازول 
اس-اومپرازول 
لانسوپرازول و امپرازول نیز مانند نسخه های PPI زیر با نسخه پزشک در دسترس هستند:

دکس-لانسوپرازول 
سدیم پنتوپرازول 
رابپرازول سدیم 
داروی تجویز شده دیگری  نیز برای درمان GERD در دسترس است. این ماده حاوی ترکیبی از ایزومپرازول و ناپروکسن است.

به نظر می رسد PPI با نسخه و بدون نسخه در جلوگیری از علائم GERD به همان اندازه کار می کنند.

اگر علائم GERD در طی چند هفته با نسخه بدون نسخه یا PPI بهبود نیافت، با پزشک خود صحبت کنید. احتمالاً می توانید به عفونت باکتریایی هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori) مبتلا شوید. این نوع عفونت نیاز به درمان پیچیده تری دارد. با این حال، عفونت همیشه علائم ایجاد نمی کند. وقتی علائم ایجاد می شوند، بسیار شبیه علائم GERD هستند. این امر تشخیص بین این دو شرط را دشوار می کند. علائم عفونت اچ پیلوری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

-حالت تهوع
-آروغ زدن مکرر
-از دست دادن اشتها
-نفخ شکم
اگر پزشک شما به عفونت اچ پیلوری شک کند، آزمایش های مختلفی را برای تأیید تشخیص انجام می دهد. سپس آنها یک برنامه درمانی موثر را تعیین می کنند.

خطرات استفاده از بازدارنده های پمپ پروتون چیست؟

PPI به طور سنتی دارویی بی خطر و قابل تحمل تلقی می شود. با این حال، اکنون تحقیقات نشان می دهد که ممکن است خطرات خاصی در مصرف طولانی مدت این داروها وجود داشته باشد.

یک مطالعه اخیر نشان داده است که افرادی که به مدت طولانی از PPI استفاده می کنند، در باکتریهای روده تنوع کمتری دارند. این عدم تنوع باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت، شکستگی استخوان و کمبود ویتامین و مواد معدنی می شود. روده شما حاوی چند تریلیون باکتری است. در حالی که برخی از این باکتری ها “بد” هستند، اما بیشتر آنها بی خطر هستند و از هضم غذا تا تثبیت خلق و خو کمک می کنند. PPI ممکن است تعادل باکتری ها را به مرور زمان مختل کند و باعث شود باکتری های “بد” از باکتری های “خوب” سبقت بگیرند. این می تواند منجر به بیماری شود.

علاوه بر این، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، اطلاعیه ایمنی عمومی معتبر و قابل اطمینانی را در سال ۲۰۱۱ صادر کرد که بر طبق آن استفاده طولانی مدت از PPI های تجویزی ممکن است با سطح پایین منیزیم مرتبط باشد. کمبود منیزیم می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی، از جمله اسپاسم عضلات، ضربان قلب نامنظم و تشنج شود. در حدود ۲۵ درصد مواردی که FDA بررسی کرده است، مکمل منیزیم به تنهایی سطح منیزیم خون را بهبود نمی بخشد. در نتیجه، تولید PPI باید قطع شود.

با این وجود FDA تأکید می کند که اگر استفاده از PPI های بدون نسخه بر اساس دستورالعمل باشد، خطر ابتلا به سطوح پایین منیزیم وجود ندارد. برخلاف PPI های نسخه ای، انواع بدون نسخه آنها در دوزهای پایین به فروش می رسند. آنها معمولاً برای یک دوره درمانی دو هفته ای و نه بیشتر از سه بار در سال در نظر گرفته شده اند.

با وجود عوارض جانبی بالقوه، PPI معمولاً یک درمان بسیار موثر برای GERD است. شما و پزشک می توانید در مورد خطرات احتمالی بحث کرده و تعیین کنید که آیا PPI می تواند بهترین گزینه برای شما باشد یا خیر.

نتیجه گیری

وقتی مصرف PPI را متوقف کنید، ممکن است افزایش تولید اسید را تجربه کنید. این افزایش می تواند چندین ماه ادامه داشته باشد. پزشک شما ممکن است به تدریج شما را از این داروها محروم کند تا از بروز آن جلوگیری کند. آنها همچنین ممکن است اقدامات زیر را برای کاهش ناراحتی شما از علائم GERD توصیه کنند:

وعده های کم حجم تر بخورید.
مصرف چربی را کمتر کنید.
حداقل دو ساعت بعد از غذا خوردن از خوابیدن خودداری کنید.
قبل از خواب تنقلات مصرف نکنید.
لباس گشاد بپوشید.
سر تخت خود را حدود ۱۵ سانتی متر بلند کنید.
اجتناب از الکل، تنباکو و غذاهایی که علائم را تحریک می کنند.
قبل از قطع مصرف داروهای تجویز شده حتما با پزشک خود مشورت کنید.

منبع :

https://www.healthline.com

آنچه خواهید خواند

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x