کاهش فشار خون

ساخت کشور اسلواکی

محلول تزریقی

Ephedrin Biotika / Ephedrin (افدرین)

افدرین یک کاتکول آمین با ترکیبی از اثرات مستقیم و غیر مستقیم آلفا و بتا سمپاتومیمتیک است. افدرین به طور معناداری قشر مغزی، ناحیه زیر قشری، مرکز تنفس و وازوموتور را تحریک می کند. کودکان کمتر مستعد این اثر محرک مرکزی هستند. دارای اثر کرونوتروپیک مثبت و اینوتروپیک مثبت بر عضله قلب است، مقاومت محیطی و فشار خون را افزایش می دهد. بیماران سالمند ممکن است بیشتر به اثرات قلبی عروقی حساس باشند. نایچه را گشاد می کند، انقباض و جنبندگی روده را کاهش می دهد (فشار روده ای و حرکات روده ای)، اسفنکتر را منقبض کرده، عضله دتروسور ( ماهیچه ای که ادرار را از مثانه خارج می کند) و دیواره مثانه را شل کرده، ماهیچه های رحم را شل می کند. باعث اتساع مردمک چشم می شود، اما بر واکنش چشم به نور اثر نمی گذارد. از این نظر اثری مشابه آدرنالین اما ضعیف تر، کندتر و ماندگار تر دارد. تاکی فیلاکسی و تحمل پذیری به اثرات افدرین ممکن است با تکرار چند باره ی دوز روی دهد.

افدرین بیوتیکا در بیماری های حساسیتی (آسم برونشی، رینیت آلرژیک یا تب یونجه، آنژیوادما، حساسیت دارویی) همراه با آنتی هیستامین ها مصرف می شود.
گردش خون: کولاپس وازوموتور، برادی کاردی سینوسی (کاهش ضربان به زیر مقدار طبیعی)، احتمال دچار شدن به افت وضعیتی فشار خون (غش کردن موقتی بدن، از حال رفتن به علت تغییر ناگهانی و یک باره ی وضعیت بدن از حالت خوابیده یا نشسته یا ایستاده).
مرکزی: بی اختیاری ادرار شبانه، نارکولپسی (حمله های خواب در ساعات بیداری)

اگر در حال مصرف دارویی هستید یا به تازگی از آن استفاده کرده اید یا احتمال مصرف وجود دارد به پزشک داروساز خود اطلاع دهید.

تداخلات دارویی:

مصرف همزمان سایر مکمل ها مانند ترکیبات حاوی پتاسیم و منیزیم ممکن است باعث اثرات جانبی شود.
این دارو با سایر داروها عوارض جانبی و تداخلات دیگری نیز دارد. برای اطلاع از آنها و مشورت با پزشک خود بروشور محصول را دانلود و مطالعه نمایید.

عوارض جانبی:

از عوارض شایع این دارو می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• آتاکسی (نبود هماهنگی تحرک ارادی ماهیچه ها)، سردرد، بی خوابی، اختلال ضعف ماهیچه، ترمور (رعشه)
• تپش قبل، دیس ریتمی (نامنظمی ضربان قلب)
• افزایش فشار خون
• روان پریشی پارانویید، هذیان، توهم
• اختلال های مربوط به ادرار (micturition)
• تهوع، استفراغ
• درماتیت های تماسی
اگر به هرکدام از عوارض های جانبی ذکر شده مبتلا شدید به پزشک، داروساز یا پرستارتان اطلاع دهید. این مورد شامل هرگونه عوارض جانبی که در برگه راهنما به آن اشاره نشده باشد نیز می شود. برای خواندن برگه راهنمای دارو، بروشور موجود در این صفحه را دانلود و مطالعه نمایید.

تاثیر بر توانایی رانندگی و کار با ماشین آلات:

افدرین بیوتکا دارای اثرات محرک سیستم مرکزی هست و ممکن است با تحریک پذیری عصبی و سردرد ظاهر شود، بنابراین توانایی بیمار در رانندگی یا کار با ماشین آلات با توجه به وضعیت فعلی بیمار ارزیابی می شود.

اگر شما باردار یا در دوران شیردهی هستید، احتمال می دهید که باردار باشید و یا قصد دارید بچه دار شوید، قبل از مصرف این دارو با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

بارداری:

توان تراتوژنی دارو در حیوانات آزمایشگاهی اثبات شده است (اثر احتمالی آسیب زدن به جنین) آسیب به صورت اختلالات رشدی مشخص در سیستم قلبی عروقی بروز یافت. توان تراژونی در انسان ها هنوز اثبات نشده است. اطلاعاتی در رابطه با جهش زایی (توانایی ایجاد جهش ژنتیکی) افدرین در منابع علمی و پایگاه داده ها وجود ندارد.

افدرین بیوتیکا تنها زمانی باید استفاده شود که مزایای استفاده از دارو برای مادر از خطر احتمالی در جنین باشد. علی رغم تمام موارد ذکر شده در بالا، هنگام تجویز افدرین به زنان باردار باید احتیاط کرد زیرا افدرین از سد جفت عبور می کند.

تجویز تزریقی افدرین در طول زایمان ممکن است به تاکی کاردی در جنین شود. افدرین بیوتیکا زمانی که فشار خون مادر از 130/80 میلی متر جیوه بالاتر رود تجویز نمی شود.

شیردهی:

مقدار افدرین در شیر مادر به غلظتی می رسد که ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند. اگر وضعیت مادر طوری هست که به مصرف افدرین نیاز دارد، شیردهی باید متوقف شود.

سایر محصولات